Fabryka Naukowców Sp. z o.o.

Fabryka Naukowców – gliwicka firma, której ideą jest rozwijanie w dzieciach pasji do nauk ścisłych. Istnieje na rynku już od przeszło 6 lat zajmując się innowacyjną edukacją pozaszkolną dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów i pokazów dzieci już od 5 roku życia, poprzez świetną zabawę zgłębiają zagadnienia z zakresu matematyki, mechaniki i chemii oraz bardziej zaawansowanych dyscyplin takich jak mechatronika, informatyka i robotyka. Fabryka Naukowców rozpoczęła swoją działalność od zajęć z budowy i programowania robotów na bazie zestawów Lego Mindstorms i Lego Education WeDo. Obecnie w swojej ofercie ma zajęcia semestralne, imprezy urodzinowe, eventy, półkolonie, pokazy zarówno z robotyki, jak i chemii i fizyki.

Fabryka Naukowców swoja działalność prowadzi głównie na terenie województwa śląskiego. Współpracuje z Politechniką Śląską, Uniwersytetem Śląskim, Samorządem Miasta Gliwice, licznymi Szkołami i Placówkami edukacyjnymi.
Zespół firmy stanowią pasjonaci nauk ścisłych i klocków Lego, którzy swoją pasją dzielą się z dziećmi.
Odpowiadając na zapotrzebowanie klientów na innowacyjne, kreatywne i przede wszystkim rozwojowe zabawki, Fabryka Naukowców w maju 2015 roku uruchomiła sklep stacjonarny, a pół roku później także internetowy Robotiklo.pl, w którym znaleźć można poza kultowymi Lego, zabawki pomocne w rozwoju manualnym i intelektualnym dziecka.

W ramach Pikniku Naukowego, Fabryka Naukowców Sp. z o.o. zaprezentujemy roboty zbudowane z profesjonalnych zestawów Lego Mindstorms EV3. Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał możliwość zapoznania się z konstrukcjami, uruchomienia i sterowania danym robotem.
<br
Przykładowe konstrukcje:

  • Balancer – Niesamowicie efektowny robot wykorzystujący w swej pracy działanie żyroskopu, który umożliwia mu jazdę na dwóch kołach nawet po równi pochyłej. Można nim sterować.

  • WĄŻ – Kolejna niezwykła konstrukcja – wąż. Wysoki, długi i potężny robot. Porusza się jak prawdziwy wąż. Pełza i grzechocze, a gdy ktoś się do niego zbliży, atakuje przerażającymi kłami. Może być sterowany za pomocą pilota.
   https://www.youtube.com/watch?v=qJmSulDs7fw

  • MANIPULATOR – Manipulator to małe, zautomatyzowane ramię, które zawiera kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych. Głównym jego zadaniem jest przenoszenie pojemnika z miejsca na miejsce. Robot działa automatycznie, może być także sterowany za pomocą przycisków na kostce EV3.
   https://www.youtube.com/watch?v=oMXIWePpfCo

  • BB-8 – Coś nie tylko dla fanów Gwiezdnych Wojen. Robot firmy Sphero – BB-8 jest miniaturową wersją droida z najnowszej części Star Wars. Cały mechanizm odpowiedzialny za ruch mieści się wewnątrz kulistego korpusu robota. W środku znajdują się silniczki obracające kulkę, a także żyroskop i akcelerometr, dzięki którym droid utrzymuje pion.
   BB-8 jest sterowany za pomocą smartphone’a lub tabletu. Można ustawić go na zwykły tryb patrolowania, dzięki którym BB-8 zyskuje bardzo dużą autonomię i zachowuje się całkowicie naturalnie, poznając całe otoczenie, lub kierować nim manualnie, za pomocą specjalnej aplikacji. Droid wydaje z siebie oryginalne dźwięki, w zależności od sytuacji i interakcji z użytkownikiem. Prawdziwym fenomenem jest zapis i odtwarzanie holograficznych wiadomości – który polega na prezentacji treści z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej na tablecie lub smartphonie.
   https://www.youtube.com/watch?v=-1Y2WfcCb4M