Poradnik: Jak się pisze duże y pisane i inne trudne litery w polskim alfabecie

Czasami polski alfabet potrafi stwarzać nie lada wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o pisanie niektórych dużych liter oraz łączenie ich w frazach czy zdaniach. Wbrew pozorom, nawet osoby, które od lat posługują się językiem polskim, mogą zetknąć się z trudnościami przy pisaniu dużych liter pisanych. W niniejszym poradniku, stworzonym z myślą o wszystkich, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności kaligraficzne, postaramy się przybliżyć Wam sposób pisania nie tylko dużego y pisane, ale także innych trudnych liter w polskim alfabecie. Zapraszamy do lektury!

Poradnik kaligraficzny: jak sie pisze duże Y pisane?

Więc zacznijmy może od najbardziej palącej kwestii, to jest jak sie pisze duże Y pisane. Otóż to dość proste, duże Y pisane zaczyna się od ruchu w dół z lekkim łukiem w lewo, potem ruch w górę z powrotem niemal do punktu wyjścia, a na koniec ruch w dół z łukiem w prawo. Wydaje się to dość oczywiste, ale nie dla wszystkich, dlatego warto sobie przypomnieć.

Jak sie pisze duże E pisane oraz duże F pisane?

Mając już pewność jak wygląda duże Y pisane, zgłębmy kolejne tajniki polskiej kaligrafii. Teraz dowiemy się, jak się pisze duże E pisane oraz duże F pisane. Aby napisać duże E pisane, zachodniejmy lekko do góry z ruchem w prawo, potem zróbmy pionowy ruch w dół i trzy poziome linie, z których jedna będzie na górze, jedna na środku i jedna na dole pionowej linii. Duże F pisane ma podobną formę, lecz wystarczy na początek tylko dwie linie – na górze oraz na środku pionowej linii.

Pisownia dużego G pisane oraz dużego H pisane – jak to zrobić?

Z pewnością zadaliście sobie też pytanie: jak się pisze duże G pisane i duże H pisane? Otóż, aby napisać duże G pisane, należy zacząć od środka litery, zrobić łuk w lewo i następnie dół, tworząc okrąg, a na dole wejść nieco do wnętrza okręgu. Co do dużego H, warto zacząć od dwóch pionowych linii, które skądinąd są jego podstawą, a następnie dołączyć do nich poziomą linię, łączącą obie pionowe, umieszczoną dokładnie na środku pomiędzy nimi.

Jak się pisze duże I pisane oraz duże J pisane?

Czas na kolejne litery – jak się pisze duże I pisane oraz duże J pisane? Duże I pisane jest kwestią wykonania skróconej linii poziomej na górze litery, potem prostej pionowej linii w dół, a na końcu linii poziomej na dole, nieco krótszej niż górna. Zaś duże J pisane to pionowa linia z gracją opadająca w dół, kończą się nieco zakrzywionym do środka końcem, a u góry tej linii dodajemy króciutką poziomą linię skierowaną w lewo.

Trudniejsze kształty: jak sie pisze duże pisane F oraz duże pisane I?

Wyjaśniliśmy, jak sie pisze duże Y pisane oraz inne litery, więc teraz czas na nietypowe pytanie: jak sie pisze duże pisane F i duże pisane I? Chociaż może wydawać się to by być zwykłym powtórzeniem, to jednak warto wszystko sprawdzić. Otóż duże pisane F pisze się tak samo, jak wcześniej opisane duże F pisane – czyli z dwoma liniami poziomymi na wysokości góry i środka pionowej linii. Tak samo pisze się duże pisane I – analogicznie do opisanego wcześniej dużego I pisane, to znaczy z liniami poziomoymi na dole i na górze, oraz pionową linią między nimi.

Dbając o drobne jak sie pisze małe F pisane oraz małe Ł pisane?

Na koniec skupmy się jesscze na pisaniu małych liter, które również warto opanować – jak się pisze małe F pisane i małe Ł pisane? Pisząc małe F, warto posłużyć się metodą przypominającą pracę z dużym F, ale zachowując proporcje właściwe dla liter małych. Górna linia jest nieco niższa niż w przypadku dużego F pisane.

Rotacja następuje w związku z pisownią małego Ł pisane, które jest znakiem specyficznym dla języka polskiego. Małe Ł pisane wykonywane jest przez wykonanie podobnego kształtu jak dla małego L, z prostą linią pionową, a następnie dodaje się linię poziomą umieszczoną przy pionowej linii u góry. Ważne jest, aby umieścić linię poziomą na odpowiedniej wysokości, czyli nieco niższej niż dla dużego Ł pisane, ale i nieco wyżej niż połowa wysokości małej litery.

Zróbmy kaligraficzne podsumowanie

Wspólnie odkryliśmy tajemnice, jak tworzyć wybrane litery w polskiej kaligrafii, aby nasze pismo było piękne i czytelne. Szczególnie skupiliśmy się na literach takich jak duże Y pisane, duże E pisane, duże F pisane, duże G pisane, duże H pisane, duże I pisane, czy duże J pisane. Poznaliśmy również nietypowe kształty, jak duże pisane F oraz duże pisane I oraz zatroszczyliśmy się także o mniejsze elementy, takie jak małe F pisane i małe Ł pisane. Wszystko to sprawiło, że zgłębiliśmy arkana języka polskiego oraz rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące kaligrafii.

Total
0
Shares
Next
Przewodnik po zakażeniach: Jak można zarazić się HIV i inne choroby, na które warto uważać

Przewodnik po zakażeniach: Jak można zarazić się HIV i inne choroby, na które warto uważać

Zdrowie to jeden z naszych najcenniejszych składników dobrego samopoczucia,