Mężczyźni dużo rzadziej niż kobiety chodzą do lekarza. Nie oznacza to, że nie przejmują się oni swoim zdrowiem. Zazwyczaj ze względu na uwarunkowania społeczne nie chcą oni okazywać słabości tym, że chorują, a niestety w świadomości wielu osób prawdziwy mężczyzna to taki, który nigdy nie choruje. Co współcześni urolodzy robią, żeby przekonywać panów do aktywnej opieki nad własnym zdrowiem?
Wzrost świadomości o męskich chorobach
Nowoczesne podejście urologów w dużej mierze opiera się na uświadamianiu mężczyzn oraz reszty społeczeństwa o tym, jakie są i jak się objawiają schorzenia dolnych dróg moczowych i męskich narządów płciowych. W jaki sposób? Popularną kampanią jest Movember. Jest to coroczna trwająca przez cały listopad akcja, a udział w niej polega na zapuszczaniu wąsów. Jej celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat męskich chorób, przede wszystkim raka jądra i raka prostaty. W akcji bierze udział wielu lekarzy oraz celebrytów, którzy propagują wiedzę na temat samobadania, objawów chorób, możliwości profilaktyki schorzeń oraz ich wczesnego wykrywania. Publiczne rozmowy o męskich sprawach mają na celu zniesienie pewnego rodzaju cenzury i zachęcenie panów do konsultacji u urologa. [1]
Przyzwyczajanie do kontaktu z urologiem
Dla wielu panów kontakt z lekarzem jest dość intymną sytuacją. Konsultacja z urologiem jest szczególnie newralgiczną relacją. Stąd zaleca się, żeby pierwszy kontakt z urologiem mężczyźni mieli, zanim rozwiną się u nich jakiekolwiek objawy schorzeń dróg moczowych czy męskich narządów rozrodczych. Ma to podobne znaczenie jak pierwsza w życiu wizyta u ginekologa w przypadku kobiet. Zadaniem takiej „wizyty zapoznawczej” jest oswojenie się z lekarzem, tym czym się zajmuje oraz tym, jak wygląda badanie.
Medycyna spersonalizowana
Współcześni urolodzy nie traktują pacjentów taśmowo. Od lat zmienia się podejście do mężczyzn i rozpowszechnia się stosowanie tzw. „terapii szytych na miarę”. Lekarze oczywiście stosują się do standardów medycznych i do wytycznych towarzystw naukowych. Nie narzucają jednak konkretnego rozwiązania terapeutycznego, a dostosowują postępowanie medyczne do wieku pacjenta, jego potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Przykładem jest to, jak obecnie wygląda leczenie prostaty. Powszechnym schorzeniem dotyczącym gruczołu krokowego jest łagodny przerost prostaty. Lekarze mogą współcześnie zaproponować mężczyznom wiele możliwości leczenia:
- farmakoterapię opartą na naturalnych wyciągach (np. wyciąg z owoców boczni piłkowanej), na preparatach syntetycznych (np. blokery receptorów alfa) lub na pochodnych hormonalnych (np. finasteryd);
- farmakoterapię zmniejszającą nadreaktywność pęcherza moczowego – antycholinergiki;
- leczenie operacyjne – o różnym stopniu inwazyjności. [2]
Współcześnie lekarz urolog jest nie tylko lekarzem, ale również partnerem w walce z objawami chorób u mężczyzn. Nie narzuca konkretnego postępowania, a raczej przedstawia plusy i minusy różnych terapii po to, żeby mężczyzna sam mógł dokonać świadomego wyboru.
Mężczyzno – dbaj o siebie
Każdy chce się cieszyć dobrym zdrowiem. Starzenie się społeczeństw oznacza, że coraz więcej mężczyzn będzie potrzebowało pomocy od urologa chociaż raz w swoim życiu. Kluczowa jest współpraca na linii lekarz-pacjent oraz uświadamianie społeczeństwa, że nie ma nic złego w tym, że mężczyźni mogą chorować i potrzebować pomocy specjalisty.
Bibliografia
[1] J. Gośliński, „Kampania Movember 2023 w Polsce. Zapuść wąsy!”, Zwrotnikraka.pl. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/ [2] „Medycyna po Dyplomie – Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego”. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/25833,leczenie-lagodnego-rozrostu-gruczolu-krokowego