National Instruments

Firma National Instruments już od 35 lat jest pionierem i liderem w technologii urządzeń wirtualnych. Ta rewolucyjna koncepcja zmieniła podejście inżynierów, naukowców oraz środowiska akademickiego do zagadnienia pomiarów i ich automatyzacji. Wykorzystując komputery osobiste i technologie komercyjne, wirtualne oprzyrządowanie zwiększa produktywność i obniża koszty aplikacji testowych, sterujących i wspomagających projektowanie. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki łatwemu w integracji oprogramowaniu NI LabVIEW oraz modułowemu sprzętowi pomiarowemu i sterującemu klasy PXI, PCI, PCI Express, USB i Ethernet. National Instruments z siedzibą w Austin, w Teksasie zatrudnia ponad 5500 pracowników i ma oddziały w 40 krajach. Od dwunastu lat magazyn FORTUNE wymienia NI jako jedną ze 100 najlepszych firm, dla których warto pracować.

Na stoisku zostaną zaprezentowane przykładowe rozwiązania wykorzystywane w edukacji oraz przemyśle.

DaNI – zestaw edukacyjny do budowy jeżdżącego robota, który wykorzystuje programowalną platformę z możliwością komunikacji z czujnikami zewnętrznymi, pozwalającymi na zbudowanie autonomicznego robota. Graficzne środowiska programowania LabVIEW (również produkt National Instruments) doskonale sprawdza się w tworzeniu aplikacji dla rozwiązań pomiarowych. Dzięki wspólnej platformie programistycznej oraz możliwości wykorzystania różnych czujników w kontakcie ze światem zewnętrznym jest to doskonały zestaw do nauki podstaw robotyki, sterowania układami mechanicznymi oraz projektowania i programowania układów kontrolno-pomiarowych. Sam robot jest wyposażony w czujniki i układ sterowania, pozwalający na samodzielne poruszanie się (wbudowane akumulatory) i omijanie przeszkód. Możliwość modyfikowania algorytmów sterujących pozwala na dodawanie dodatkowych funkcjonalności do istniejącej platformy.

Switchblade – stworzony przez studentów Uniwersytetu z Kalifornii przykład nauki projektowania układów mechanicznych oraz złożonych algorytmów sterowania. Dzięki wykorzystaniu podobnej platformy kontrolno-pomiarowej, jak w przypadku DaNI, oraz środowiska programowania LabVIEW udało się w krótkim czasie zaprojektować i wykonać robota, który potrafi poruszać się po różnych podłożach, pokonywać przeszkody oraz wykonywać różne ewolucje, jak np. balansowanie przy różnych ustawieniach podwozia.

Mobile Devices Parallel Test  – przykład stanowiska do testowania gotowego produktu (tutaj przykład telefonu komórkowego). Zastosowana platforma pokazuje w jaki sposób można zrealizować automatyczne testy funkcjonalne, polegające na weryfikacji jakości produktu oraz jego poszczególnych funkcjonalności. W zależności od potrzeb oraz dzięki modułowej budowie i elastycznemu oprogramowaniu istnieje możliwość adaptacji stanowiska testowego do zmieniających się potrzeb rynkowych, dzięki czemu znacząco można skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek oraz monitorować jakość produkowanych już produktów. Prezentowane stanowisko testowe służy do weryfikacji kilku funkcjonalności telefonu i pokazuje jak można przyspieszyć testy funkcjonalne. Układ umożliwia przeprowadzenie w pełni automatycznego testu dokonując precyzyjnych pomiarów gwarantujących weryfikację układów w sposób szybki i powtarzalny.