Politechnika Śląska, Studenckie Koło Naukowe Encoder

W ramach Dnia Nauki i Przemysłu planujemy przedstawić trzy z naszych projektów, które dotykają różnych dziedzin i przedstawiają różne aspekty robotyki.

Pierwszym z nich jest projekt Animatronicznej Dłoni. Praca ta porusza problem aktywnych protez kończyn górnych. Projekt ten jest w pierwszej fazie rozwoju jednak dotychczasowe efekty prac wzbudziły zainteresowanie uczestników imprez, na których został zaprezentowany. Podstawowym zadaniem urządzenia jest zginanie i rozginanie palców w jednej płaszczyźnie, z uwzględnieniem ruchu odwodzącego kciuk, za pomocą mechanicznych ścięgien i antagonistycznych elementów sprężystych. Przewidziane jest po jednym serwomechanizmie modelarskim na każdy palec. Sterowanie urządzeniem odbywa się przewodowo za pomocą tzw. Data Glove, czyli rękawicy z rezystancyjnymi czujnikami ugięcia palców. Za przetwarzanie sygnałów odpowiedzialny jest 8-bitowy mikrokontroler. Zbudowane urządzenie jest przykładem na rozwiązywanie złożonych zagadnień dysponując niskim budżetem.

Kolejnym z prezentowanych urządzeń jest Autonomiczna Platforma Mobilna. Projekt Autonomicznej Platformy Mobilnej jest przedsięwzięciem, które ma na celu stworzenie pojazdu potrafiącego poruszać się bezpiecznie w nieznanym otoczeniu w oparciu o dane z zamieszczonych na nim sensorów. Platforma posiada system detekcji przeszkód za pomocą czujników odległości działających w różnych technologiach. Wyposażona jest ona również w sterowalny manipulator, który rozszerza zakres zadań, które mogą zostać wykonane przez tworzony pojazd. Podstawę jezdną stanowi czterokołowa platforma z napędem elektrycznym na wszystkie koła. Za sterowanie robotem odpowiedzialne jest układ sbRIO z FPGA, którego producentem jest National Instruments, a środowiskiem, w którym powstało oprogramowanie jest LabVIEW.

Ostatnim z prezentowanych urządzeń jest Autonomiczna Platforma Dwukołowa. Podstawę robota stanowi platforma jezdna typu Segway. Ciekawostką w projekcie jest zastosowanie do detekcji przeszkód sensora Kinect firmy Microsoft. Stanowi to idealny przykład na mnogość możliwości wykorzystania tego sensora nie tylko w grach ale i bardziej zaawansowanych systemach automatyki i robotyki.

Szczegóły na temat tych i innych projektów można znaleźć na stronie  www.encoder.polsl.pl.
Studenckie Koło Naukowe Encoder powstało w 2007 roku i zrzesza studentów Politechniki Śląskiej wydziału Automatyki, Robotyki i Informatyki, których łączy wspólna pasja jaką jest robotyka i dziedziny jej pokrewne. Podstawą naszego koła jest współpraca z firmami zewnętrznymi, do których należą National Instruments oraz Veritech.  Bazą tej współpracy jest środowisko programistyczne LabVIEW, z którego korzystamy przy realizacji wielu projektów, a także hardware dostarczany przez firmę National Instruments, który stanowi podstawię wielu stworzonych przez nas układów. Dowodem na to jest liczba członków koła posiadających certyfikaty CLAD lub CLD, a przede wszystkim fakt, że możemy pochwalić się sukcesami na Mistrzostwach Polski programistów LabVIEW m.in. tytułem Najszybszego Programisty LabVIEW zdobytym przez członka naszego koła. Realizowane przez nas projekty dotykają wielu zagadnień dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć do szerokiego grona zainteresowanych, a także zdobywać doświadczenie w nowych dziedzinach.