Studenckie Naukowe Koło Biotechnologów

Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów zrzesza aktualnie 75 studentów międzywydziałowego kierunku Biotechnologia, który realizowany jest na trzech wydziałach: Inżynierii Środowiska i Energetyki, Chemicznym oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Opiekunem Koła jest dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska. Działalność Koła opiera się nie tylko na realizacji projektów naukowych przez jego członków, którzy następnie prezentują wyniki na konferencjach i sympozjach naukowych, ale również na popularyzacji nauki. Koło prowadzi kwartalnik popularno-naukowy posiadający nr ISSN „BioLetyn”. Realizuje również popularyzację nauki poprzez inicjatywę FunLab – wydarzenie skierowane do szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, mające na celu w prosty i przystępny sposób wyjaśnić słuchaczom czym jest nauka i wzbudzić w nich ciekawość do poznawania świata. Nasze Koło aktywnie współpracuje z Bioinformatycznym Kołem Naukowym na Politechnice Śląskiej oraz z Instytutem Onkologii w Gliwicach, gdzie członkowie naszego Koła często odbywają wolontariat lub praktyki. Jesteśmy organizatorami wydarzenia „Śląskie Dni Biotechnologii-BAKCYL 2015″oraz braliśmy udział w organizacji warsztatów podczas wydarzenia „Śląskiej Nocy Naukowców 2015” na Politechnice Śląskiej. W 2015 r. zdobyliśmy również I miejsce w konkursie „Zębatki ” (czyli nagrodę środowiska studenckiego) w kategorii Ruch Studencki.

Studencie Koło Naukowe Biotechnologów postara się pokazać uczestnikom, iż biotechnologia wcale nie jest futurystycznym wymysłem, który urzeczywistni się za kilka lat, a wręcz przeciwnie wszechobecną technologią np. w procesach produkcyjnych żywności, leczenia raka czy oczyszczaniu ścieków. Na naszym stoisku wspólnie z doktorantami z Katedry Biotechnologii Środowiskowej zaprezentujemy różnorodne doświadczenia biologiczne i chemiczne, w których będą mogli wziąć czynny udział także uczestnicy imprezy. Ponadto udostępnimy mikroskop, pod którym będzie można obserwować żywe organizmy biorące udział w oczyszczeniu ścieków. Zaprezentujemy też sekretny świat mikroorganizmów przedstawiając płytki z hodowanymi bakteriami z powierzchni ludzkiego ciała i powierzchni użytecznych publicznie. Opowiemy również o organizowanych przez nas akcjach oraz samych studiach biotechnologicznych, tak by zainteresować przyszłych studentów do wybrania właśnie tego kierunku.
Na naszym stoisku będzie można spróbować swoich sił w różnorakich łamigłówkach z pogranicza wiedzy biologicznej, chemicznej, a także inżynierskiej! Uczestnicy będą mogli m.in. ułożyć sekwencję nukleotydową z przygotowanych przez nas puzzli.
Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów w roku 2014 zdobyło tytuł „Koło na medal”